Aşı Paradoksu: Tüm Dünyanın Aşılanması Mümkün mü?

Bir önceki blog yazımızda, aşının gerçekten bir çözüm olup olmadığından bahsetmiştik, o yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Kesin çözüm oranı yüksek değilken dahi varsayımlar üzerinden etkisi hala tartışılıyor. Peki, tüm dünyayı aşılamak mümkün mü?


Aşıları ülkemiz de dahil olmak üzere, aşıyı üreten ülkelerden “satın” alıyoruz. Yoksul ülkelerin para birimlerinin değersiz olması, aşıya ulaşma ihtimallerini düşürüyor. Ulaşabildikleri kısım ile sadece devlet insanlarını veya kıdemli kişileri aşılamayı tercih ettiklerini veya edeceklerini dile getiriyorlar. Kaldı ki sadece şehir hayatı değil köy hayatı yaşayan insanlar veya hala ormanlarda yaşamını sürdüren belli kabileler bulunmakta. Bunların yanı sıra aşıyı reddeden kişiler de elbette var. Dolayısıyla tüm dünyayı aşılamak hem aşı üretimi açısından hem de kişilerin reddedişi ve ulaşamayışı açısından pek mümkün görünmüyor. Dünya nüfusunun 9 milyara doğru gittiğini varsayar ve aşının tek doz halinde uygulanmadığını da göz önüne alırsak, tüm dünyanın aşılanma oranı daha da aşağılara düşüyor…

Korona virüsün aşılanma ile ortadan kalkacağı kesin dahi değilken, her birey aşılansa bile bu sürecin yıllar alacağı ortada. Dolayısıyla sadece “aşı yapılıyor, az kaldı kurtulacağız” düşüncesi ile yaklaşmak oldukça riskli olabilir. Dünyamız bugüne dek birçok virüs gördü ve görmeye de devam edecek… Korona virüs bitse de başka bir virüs hayatımıza girebilir. Kendi hayatımız ve sevdiklerimizin hayatı için, yaşam alanlarımızı sürekli olarak dezenfekte eden cihazları kullanmak çok daha sağlıklı bir adım olacaktır.

3 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör