Dirençli Bakteriler Nedir?

Superbug adıyla da bilinen bu bakteriler, antibiyotiğe karşı dirençli bakteriler olarak bilinir ve insanlığın en büyük sınavı olacağı öngörülmektedir. Dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıklar, özellikle de yoğun bakım ortamında ve bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda ciddi bir sağlık tehdidi oluşturmaktadır. Dirençli bakterilerin neden olduğu bu hastalıklar tedaviye dirençli olup, hastanede yatış sürelerinin uzamasına ve bununla ilgili komplikasyonların gelişmesine, ölüm ve hastalığa yakalanma oranlarında artışa neden olmaktadırlar.


Geçmiş dönemlerde de direnç gelişiminin önüne geçilmediği sürece, insanlığın patojen mikroorganizmalarla savaşı kaybetme endişesi, korku hali yaratmaya devam etmiştir. Özellikle yeni antibiyotik keşifleri son zamanlarda büyük ölçüde yavaşlarken, çoklu antibiyotik direnci gösteren mikroorganizmalara rastlanma sıklığı oldukça önemli ölçüde artmış ve antibiyotiklerin etkisini tamamıyla kaybettiği bir gelecek belirmeye başlamıştır.

Günümüzde dirençli bakteriler, bakterilerin evrimsel sürecinin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra klinik açıdan önem taşıyan direnç mekanizmaları ve dirençli bakteri türlerinin zaman içinde değişiklik gösterebileceği düşünülmektedir.


Birçok profesörün ve uzman doktorların dirençli bakteriler ile ilgili korkutucu açıklamaları bulunmaktadır. “İnsanlığın sonunu getirebilecek” diye bahsedilen bu bakterilerin önüne Novaerus’un plazma teknolojisi sayesinde geçmek mümkün. Novaerus, yapılan testler sonucunda dirençli bakterileri dahi milisaniyede yok etti!


Özellikle hastane ortamında direnç kazanmış süper bakteriler, hastanede yatan hastalara hava yolu ile bulaşıp, 2. bir enfeksiyona neden olmaktadır. Dolayısıyla birçok büyük hastane dirençli bakterileri tamamen kontrol altına alabilmesi ve bu durumun oluşmasını önlemesi için Novaerus kullanmaktadır.

7 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör