En İyi Hava Temizleme Cihazı Nasıl Seçilir?

Hava canlıların en büyük yaşam kaynağı olsa da salgın ile birlikte değerini daha iyi anladığımız bir olgu oldu. Salgın bitse ve tekrar özgürce nefes alabildiğimiz günlere dönsek dahi hava temizliği her daim önemli kalacak. Ortam havasını ortamı havalandırarak temizlemek maalesef mümkün değildir. Bulunduğunuz ortamda camı veya kapıyı açarak içeriyi taze hava girmesini sağlasanız da bu havanın temiz olduğu konusunda emin olmak imkansızdır.


Hava temizleme konusunda atılacak en mantıklı adım iyi bir hava dezenfekte cihazı edinmektir. Sektördeki bütün hava temizleme cihazlarının üreticileri kendi cihazlarının en iyisi olduğundan bahsetmekte. Bu yazımızda sizlere markalar ve ürünler üzerinden değil, cihazların çalışma şekilleri üzerinden en iyi hava dezenfektan cihazlarını anlatacağız.


Hava temizleme cihazları en bilinenler olarak 3’e ayrılır: ozon gazı ile hava temizleyen cihazlar, filtreli hava temizleme cihazları ve filtresiz hava temizleme cihazları.

Ozon gazı ile hava temizleyen cihazlar hava temizliği konusunda etkililerdir. Ozon gazı sayesinde ortamda yaşayan canlılara yüksek dozda zarar vererek havayı temizlemeye yardımcı olur. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en mühim nokta ise kendi sağlığınız ve sevdiklerinizin sağlığıdır. Ozon gazı bitkiler hariç tüm canlılar için zarar verici bir etkiye sahiptir, birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Ozon gazı ile hava temizleyen cihazların üreticileri, ortamda insan veya hayvan varken cihazın çalıştırılmamasını tavsiye eder. Bu açıdan kullanışlı bir cihaz olmadığını söylemek mümkündür.


Filtreli hava temizleme cihazları hava temizliği konusunda ozon kadar etkili değildir çünkü ortamdaki virüs ve bakterileri filtresinde hapseder. Ortamdaki havayı temizlemeye yardımcı olsa da düzenli olarak filtre değişikliği yapıldığı esnada virüs ve bakteriler yaşama tekrar tutunur. Dolayısıyla filtreli hava temizleme cihazları virüsleri yok etmez sadece hapseder.


Filtresiz hava temizleme cihazları ise plazma teknolojisi ile virüs ve bakterileri DNA bozumuna uğratarak saniyeler içerisinde yok eder. Ozon gazı gibi zararlı bir gaz salgılamadığı ve filtreli cihazlar gibi virüsleri hapsetmediği için en iyi hava dezenfektan cihazları filtresiz hava cihazlarıdır. Ortamda siz ve sevdikleriniz bulunurken de filtresiz hava temizleme cihazınızı güvenle çalıştırabilirsiniz.


En iyi hava temizleme cihazı seçiminde ilk dikkat etmeniz gerekenler bunlardır. Daha sonrasında ise üreticinin güvenirliği, cihaz için yapılmış testler en dikkat etmeniz gereken noktadır. Cihazlarının çok iyi ve etkili olduğunu söyleyen fakat hiçbir teste tabi tutulmamış markalar bulunmaktadır. Bunlara dikkat etmenizi ve sağlığınız için en iyisini seçmenizi tavsiye ederiz.

13 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör