Geleneksel Temizlik Yöntemleri Virüs için Yeterli mi?

Geleneksel temizlik yöntemleri denildiğinde birçoğumuzun aklına gelen yöntemler aynıdır. Öncelikle toz almak, yerleri süpürmek, yerleri silmek ve elbette camları ve kapıları açarak ortamı havalandırmak… Peki, bu temizlik yöntemleri gerçekten virüs için yeterli mi? Cevabımız maalesef hayır, yeterli değil. Yerlerin ve zeminlerin silindiği suya her ne kimyasal konulursa konulsun, bu virüsleri yok etmek için yeterli değildir. Camlar açıldığında ise ortamdaki hava tazelense de bu virüslerin ortadan kalktığı anlamına gelmez. Hatta dışarıdan gelen havanın virüs ve bakteri taşıyıp taşımadığından dahi emin olamazsınız.


Geleneksel temizlik yöntemleri hava tazeliği ve genel zemin temizliği için ideal ve yeterlidir. Ancak bu kesinlikle virüs ve bakteriler için yeterli olduğu anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla virüsler için çok daha etkili temizlik ve hatta dezenfekte yöntemlerine başvurulmalıdır. Bunlar elbette profesyonel yöntemler olmalı ve patentli cihazlar olmalıdır.

Ortamdaki havayı temizlemek ve dezenfekte etmek için hava temizleme cihazları tercih edilmelidir. Üç tip hava temizleme cihazı vardır: ozon gazı ile temizlik, filtreli cihaz ile temizlik ve filtresiz cihaz ile temizlik.


Ozon gazı insan ve hayvan sağlığı için oldukça zararlıdır. Ortamdaki virüsleri yok etse dahi, çalıştığı ortamda canlıların bulunmaması gerektiği için kullanışlı değildir. Filtreli hava temizleme cihazları ortamdaki virüs ve bakterileri filtreye hapseder. Yani öldürmez, yok etmez ve ortadan kaldırmaz. Sadece filtresinde bekletir. Bu virüs ve bakteriler Filtre temizliği esnasında tekrar yaşama tutunma şansı kazanır. Filtresiz hava temizleme cihazlarında ise virüs ve bakteriler tamamen ortadan kaldırılır yok edilir, canlıların bulunduğu ortamlarda çalıştırabilir dolayısıyla pratiktir.


Novaerus filtresiz hava temizleme cihazıdır. Plazma teknolojisi kullanarak virüsleri saliseler içerisinde yok eder. Bunu ise DNA’larına zarar vererek yapar. Dolayısıyla tamamen güvenebileceğiniz bir cihazdır. Novaerus ile kendinizi, sevdiklerinizi ve ailenizi koruyabilirsiniz.

3 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör